Yurt Özlemi

63,00 

“Abdülhekim Mustafa Rejioğlu – Hayatı ve Eserleri”

Türkmen yazar Suphi Saatçi‘nin Türkmen edebiyatçı Abdülhekim Rejioğlu’nun hayatını ve eserlerini anlattığı Yurt Özlemi sadece Kerkük Kitapçısı’nda.

SKU: 4081-81-1 Kategori: Etiket:

Irak’taki Türkmenlerin 20. yüzyılda edebî nesir alanında yetiştirdikleri en değerli yazarlardan biri, 1910-1975 yılları arasında yaşamış olan Abdülhekim Mustafa Rejioğlu’dur. Irak Türkmenlerinin günümüzde yaşadığı bölge, Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz işgaline uğramıştı. Yeni kurulan Irak Devleti de bir İngiliz mandası olarak yönettiği ülkede Türkçe eğitimi yasaklamıştı. Çocukluğu savaş yıllarının sıkıntıları içinde geçen Rejioğlu da Türkçe eğitimden mahrum kalmıştır. Buna rağmen babasının sağladığı aile çevresinde kendi çabaları ile yetişmiştir. Genç yaşta öğretmen olmayı başarmış ve ülkenin değişik yerlerinde mesleğini sürdürmüştü. Türkiye’deki edebiyat akımlarını zor da olsa takip etmiş ve Türkçe yazı denemeleri yaparak kendini geliştirmiştir.

Türkçe edebî yazılara ilgi duyan Rejioğlu, bu alanda giderek başarı sağlamış ve özellikle deneme türünde temayüz etmiştir. Dilinin güzelliği sayesinde Türkmenlerin edebî nesir alanında yetiştirdikleri en güçlü yazarlardan biri sayılır. Edebiyatı toplumun hizmetinde gören Rejioğlu en çok millî konular ve memleket meselelerini işlemiştir. Vatan ve yurt sevgisi üzerine işlediği konular hem edebî çevrelerde hem de gençler arasında büyük ilgi uyandırmıştır. Irak’ta yaşayan ve yazıları eski harflerle yayımlanmış olan Rejioğlu, bu bakımdan Türkiye’de tanınmamıştır.

Bu eserde onun yazılarından seçilmiş örnekleri zevkle okuyacak ve bir nebze de olsa Irak Türkmen edebiyatı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Yayın EviÖtüken Neşriyat
ISBN978-625-4081-81-1
Sayfa318
DilTürkçe
Basım TarihiEkim 2021
Basım Yeriİstanbul
Baskı1. Baskı
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt Türü55gr Holmen
Boyutlar21 × 13,5 cm

Henüz inceleme yok.

“Yurt Özlemi” için ilk inceleme yapan siz olun.