Kerkük Şairleri (4 Cilt)

700,00 

Türkmen araştırmacı Ata Terzibaşı‘nın Türkmen şairlerinin hayatını ve eserlerini konu aldığı Kerkük Şairleri Ötüken Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

SKU: 155-001-5 Kategoriler: , , , Etiketler: , ,

Kerkük’te yetişen şairlerin hayat ve eserlerini toplu olarak bir arada görmek imkânsız gibidir. Bu şairlerin basılmış bazı eserlerine de nadir olarak tesadüf edildiğinden, kendilerine ait yazılar pek azdır. Kerkük’ün yetiştirdiği yüzlerce şairden ancak bir kaçının eseri basılmıştır ki bu da sahiplerinin memleket dışına çıkmaları veya mensup bulundukları ileri gelen zevatın teşebbüsü veyahut da bir kısım kültür sever kimselerin gayretiyle olmuştur.  Geri kalan başka eserlerden birçoğu, kıymetini bilmeyen insanların eline geçmekle kayba uğramıştır.

Hazırlanan bu kitapta Kerküklü şairlerin geniş bir şekilde anlatmış, eserleri ile şiir ve nesirlerinden örnekler verilmiştir. Böylece eser Kerkük Türkmen Edebiyatı antolojisi vasfını kazanmıştır. 4 kitaptan oluşan bu eserde klasik şairlere önem verildiği gibi, değerli halk şairleri de unutulmamıştır. Böylece divan sahibi şairlerden bir gazeli görülen şairlere kadar Kerkük’te doğmuş veya yetişmiş bütün bilinen eski ve yeni şairler bu kitapta toplanmıştır.

Yayın EviÖtüken Yayınevi
ISBN978-605-155-001-5
Sayfa1648 (4 Cilt)
DilTürkçe
Basım TarihiKasım 2013
Basım Yeriİstanbul
Baskı2. Baskı
Boyutlar24 × 17 cm

Henüz inceleme yok.

“Kerkük Şairleri (4 Cilt)” için ilk inceleme yapan siz olun.