Tarihten Günümüze Irak Türkmenleri

85,00 

Türkmen araştırmacı Suphi Saatçi‘nin Irak Türklerinin çektiği acıları anlattığı eseri Tarihten Günümüze Irak Türkmenleri Ötüken Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

SKU: 437-455-4 Kategoriler: , , Etiketler: , , , ,

Irak’ta yüzyıllardan beri varlık gösteren Türkmen toplumu, köklü geçmişine, ülkede bıraktığı zengin tarihi ve kültürel mirasa, günümüzde bile hala canlılığını koruyan gelenek-görenek, folklor ve halk müziği ürünlerine rağmen, bilinçli veya bilinçsiz biçimde göz ardı edilmekte, varlıkları yok sayılmak istenmektedir.

Yanı başımızda bulunan, bundan 75-80 yıl önce bir Mardin, Gaziantep veya Şanlıurfa gibi Anadolu’nun birer şehri olan Musul, Erbil ve Kerkük‘te yaşayan Türkler, bin yıldan fazla Türkiye ile aynı kaderi paylaşmış olmalarına karşın, Türkiye’de dahi yeterince ve doğru biçimde bilinmiyor. Türkülerini her gün dinlediğimiz bu insanların, yıllardır çektikleri çileleri, yaşadıkları acıları da fazla bildiğimiz söylenemez.

Bu kitapta, Irak’ta oluşan Türk varlığının, tarihten günümüze kadar yaşadığı serüven, uzun yıllar süren araştırmaların, belge ve birikimlerin ışığında kaleme alınmıştır. Türkmenlerin siyasi tarihlerine ışık tutan ve özellikle Birinci Dünya Savaşı sonrası Türkmen toplumunu günümüze kadar anlatan bu eser, geniş okuyucu kitlesinin de ilgisini çekecek doyuruculuktadır.

Yayın EviÖtüken Yayınları
ISBN975-437-455-4
Sayfa283
DilTürkçe
Basım TarihiAğustos 2017
Basım Yeriİstanbul
Baskı4. Baskı
Boyutlar19,5 × 12 cm

Henüz inceleme yok.

“Tarihten Günümüze Irak Türkmenleri” için ilk inceleme yapan siz olun.