Kerkük Türkçesi Sözlüğü

Türkmen yazar Habib Hürmüzlü‘nin Türkmence dilinin kelimelerini ve anlamlarını derlediği eseri Kerkük Türkçesi Sözlüğü sadece Kerkük Kitapçısı’nda.

SKU: 6849-04-5 Kategori: Etiketler: , ,

Kerkük Türkçesi Sözlüğü adlı bu eser, Türkçe’nin Azeri ağzı veya Doğu Oğuzca içerisinde değerlendirilen “Kerkük Türkçesi”ne ait kelimeleri ihtiva etmektedir.

Kerkük Türkçesinin çeşitli yönlerini ele alan bazı bilimsel yayınlar bulunmakla birlikte, sözlük çapında bir çalışmanın olmadığını gören yazar, bu eksikliği gidermeye çalışmaktadır.

Sözlük, yazılı kaynaklardan çok, Kerkük konuşma diline ve yazarın kişisel bilgi ve tecrübelerine dayanmaktadır. Yeri geldikçe Erbil, Telafer, Tuzhurmatı, Kifri gibi Irak Türklerinin yaşadığı diğer bölgelerdeki söyleyiş özelliklerine işaret edilmiş, bu sözcüklerin nerede kullandıkları yanlarındaki kısaltmalarda gösterilmiştir. 

Irak Türkleri arasında halk edebiyatı geleneği canlı bir şekilde devam ettirilmektedir..

Bunun bir yansıması olarak sözlüğe atasözleri, hoyrat ve manilerden de örnekler alınmış, bu şekilde madde bağı olan kelimelerin anlamları verilen örneklerle pekiştirilmiştir.

Elinizdeki eserde sözlük kısmından önce bir de dil bilgisi bölümü bulunmaktadır.

Bu bölümdeki malzeme esas olarak Kerkük ağzına dayanmakla birlikte, Kerkük dışındaki ağızlar hakkında da genel bir kanıya varmamızı sağlamaktadır.  

Yayın EviKerkük Vakfı
ISBN975-6849-04-5
Sayfa383
DilTürkçe
Basım Tarihi2003
Basım Yeriİstanbul
Baskı1. Baskı
Boyutlar19,5 × 12 cm

Henüz inceleme yok.

“Kerkük Türkçesi Sözlüğü” için ilk inceleme yapan siz olun.