Irak Türkmen Folkloru

70,00 

Türkmen araştırmacı Gazanfer Paşayev‘in Türkmen folkloru ile ilgili araştırmalarının yer aldığı Irak Türkmen Folkloru sadece Kerkük Kitapçısı’nda.

Stokta yok

SKU: 6849-00-2 Kategori: Etiketler: , , ,

Milletlerin etnik kökü, kültürel kimliği ve günümüze ulaşan sosyal dokusunun tanımı için, en güçlü referans, folklor yani halk bilim dalıdır. Doğum, sünnet, nişan, düğün, ölüm ve matem, kısacası doğumdan ölüme kadar uzanan insan hayatında var olan bütün gelenekleri, inanç ve dünya görüşlerini içine alan halk bilimi, toplumların kültür tarihi içine en zengin hazine ve en değerli müze kabul edilmektedir.

Kültürel bakımdan Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Irak Türkmenleri de folklor yönünden çok zengin bir mirasa sahiptir. Bu zengin mirasın derleyicileri, genellikle Irak Türkmen folklorunun araştırılmasına veren bir var ki, bu konuda bir istisna oluşturur. Kuzey Azerbaycan kökenli olan ve aynı zamanda Türkmen folklorunun Azerbaycan’da tanınmasında ve yayılmasında geniş çapta hizmet veren bu değerli bilim adamı Prof. Dr. Gazanfer Paşayev’dir.

Bugüne kadar pek çok yayına imza atan ve kitaplarının çoğunu Bakü’de yayımlayan Paşayev’in elinizdeki bu eseri, onun profesörlük tezidir. Irak Türkmen folklorunu bütün yönleri ile ele alan bu inceleme, hiç şüphesiz Irak Türkmenlerinin kültür e medeniyet tarihi açısından önemli bir kaynak sayılır. İlk olarak yayın hayatına sunulan bu eser, Türkmen folkloru alanında araştırma ve inceleme yapacak olanlar için de, değerli bir başvuru kaynağıdır.

Genel olarak halk bilimine ve özellikle de Irak Türkmen folkloruna ilgi duyanlar, Paşayev’in bu değerli eseri zevkle okuyacak ve Türkmen folkloruna açılan zengin bir pencere sahip olacaklardır.

Yayın EviKerkük Vakfı
ISBN978-975-6849-00-2
Sayfa320
DilTürkçe
Basım TarihiAralık 1998
Basım Yeriİstanbul
Baskı1. Baskı
Boyutlar19,5 × 12 cm