Irak Türkmen Boyları – Oymakları ve Yerleşim Bölgeleri

56,00 

Türkmen araştırmacı Suphi Saatçi‘nin Türkmen boyları ile ilgili eseri Irak Türkmen Boyları – Oymakları ve Yerleşim Bölgeleri sadece Kerkük Kitapçısı’nda.

Stokta yok

SKU: 6849-33-0 Kategori: Etiketler: , ,

Son yıllarda Irak ve Türkiye’den başka dünya kamuoyunda da gündem oluşturan Irak Türkmenleri hakkında, öteden beri yapılan tartışmalar, yazılı basında çıkan analiz ve yorumlar ilgi çekmektedir. Ne var ki Türkmenlerin Irak’ta yaşadıkları bölgeler ve varlık gösterdikleri merkezler hakkında konuşan, yorum yapan ve yazanların pek çoğunun, Kerkük, Erbil ve Musul dışında kalan diğer bölgeler hakkında, fazla bilgi sahibi olmadıkları da, daha doğru bir deyişle olamadıkları görülmektedir. Son yıllarda Türkmen bölgelerinde meydana gelen patlamalar sonucu yaşanan facialar üzerine Tuzhurmatu, Telafer, Karatepe, Amirli ve Tazehurmatu gibi önemli Türkmen yerleşim merkezlerinin adlarını ilk kez duyan kamuoyunun, bilgisizlik yüzünden yaşadığı şaşkınlık gözden kaçmamaktadır.

Elinizdeki eser de bu düşüncelerden doğmuştur. Bu çalışmada, Irak’taki Türkmen yerleşim merkezlerinde önce yaşayan boyları, oymakları, aşiret ve aileleri, sonra da Türkmenlerin yaşadığı coğrafya konusunda görülen boşluğun giderilmesi düşünülmüştür. Diğer yandan harita üzerinde yerlerini görmek ve haklarında bilgi edinmek için, Türkmen yerleşim merkezlerinin tanıtılması amaçlanmıştır. Böylece irili ufaklı Türkmen şehir ve kasabalarının monografik kimlikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Uzun yıllara dayanan bu araştırma, bilimsel veriler üzerine oturtulmuş, belge ve kaynaklar titizlikle değerlendirilmiş ve bölgenin fotoğrafı abartısız biçimde sunulmuştur

Yayın EviKerkük Yayınevi
ISBN978-975-6849-33-0
Sayfa219
DilTürkçe
Basım Tarihi2013
Basım Yeriİstanbul
Baskı2. Baskı
Boyutlar23 × 16 cm

Henüz inceleme yok.

“Irak Türkmen Boyları – Oymakları ve Yerleşim Bölgeleri” için ilk inceleme yapan siz olun.